739 404 881 info@sokol-lipovec.cz

NOVODOBÁ HISTORIE

     Rok 1972 byl významný pro oddíl kopané, neboť se hráčům podařilo vybojovat postup do okresního přeboru. I základní tělovýchova se zlepšovala. Předseda této organizace byl Ladislav Pořízek. Jelikož se fotbalistům dařilo, bylo rozhodnuto, že se postaví důstojný sportovní areál. Se stavbou se začalo na podzim roku 1973. Velké potíže byly s vyvlastněním pozemku určeného pro hřiště, který patřil panu Leopoldu Kučerovi. I přes nesouhlas pana Kučery se hřiště stavělo tam, kde o tom bylo rozhodnuto. Lipoveckým fotbalovým týmům se v této době dařilo. Jak první tým, tak i dorost skončily na konci roku na prvních místech ve svých skupinách. Sezóna 1973 - 74 byla dohrána do úspěšného konce. První mužstvo se umístilo na první příčce okresního přeboru a postoupilo do krajské soutěže 1.B třídy. První sezóna 74 - 75 v 1.B třídě, ve skupině D dopadla celkem uspokojivě. Náš tým skončil osmý ze čtrnácti. Základní sestavu tvořili tito hráči: brankář byl Jaroslav Krejčí, v obraně hráli Vojtěch Zouhar, Zdeněk Zouhar, Zdeněk Kolmačka, Josef Ševčík, Vlastimil Grim, v záloze Václav Grim, Pavel Grim, Miloslav Šebela, Josef Šebela a útok tvořili hráči Josef Sedlák, Zdeněk Kovařík, Josef Král, Zdeněk Kolmačka ml., Jaroslav Pernica, Jan Pernica. Mužstvo trénoval pan Josef Pernica s Josefem Vintrem.

      Na novém hřišti se během roku udělalo mnoho práce. Bylo zde odpracováno přes 6 500 hodin, prostavěno za 240 000 Kčs a celková hodnota díla se odhadovala na 350 000 Kčs. I když by se na hřišti již dalo hrát, členové Sokola raději naplánovali slavnostní otevření hřiště až na rok 1976. Jedním z důvodů bylo to, že předčasným užíváním by se mohlo napáchat velké množství škod na travnatém povrchu. Rok 1975 byl totiž rokem celostátní spartakiády.

U příležitosti otevření nového hřiště sehráli naši fotbalisté přátelské utkání se Zbrojovkou Brno (foto č.1)

     Na den 14. srpna 1976 si jistě mnohý lipovecký fotbalista i fanda vzpomene jako na velký fotbalový svátek. Za velké účasti okresních a místních představitelů a za velké účasti našich občanů i ze širokého okolí bylo otevřeno nové travnaté fotbalové hřiště. Součástí slavnostního dne bylo první utkání na novém hřišti mezi prvním lipoveckým týmem a kompletním prvoligovým mužstvem Zbrojovky Brno, které vedl trenér Masopust. Lipovec v tomto utkání prohrál 1 : 15, kdy jediný čestný úspěch zaznamenal Josef Zouhar.

Společná fotografie našich hráčů s fotbalisty brněnské Zbrojovky (foto č.2)

     V letech 1975 - 78 hrával Lipovec ve středu tabulky. V sezóně 1978 - 79 se týmu dařilo a skončil na prvním místě. Znamenalo to historický postup do 1. A třídy. Zde jsme se však udrželi jen rok a od sezóny 80 - 81 hráli opět 1. B třídu.

     Na rok 1980 opět připadla již 6. celostátní spartakiáda. jedno. Okrskové spartakiády se měly konat v Rájci - Jestřebí, v Boskovicích, v Lipovci a okresní v Blansku. Přípravné práce na okrskovou spartakiádu začaly v polovině roku 1979. Snad nejnáročnější bylo zajištění odborných prací při stavbě konstrukce tribuny, na které se podíleli pracovníci ČKD. Členové TJ Sokol zůstali téměř osamoceni při přípravách areálu na sportovní svátek. Jen díky obětavosti některých sokolů, kteří obětovali i týden dovolené, se přípravy stihly včas. Celkem bylo na pracích, spojených s úpravou sportovního hřiště i jeho rozsáhlého okolí, odpracováno 6.760 brigádnických hodin. Okrsková spartakiáda v Lipovci byla narušena velmi nepříznivým počasím, deštěm a zimou. Tato skutečnost však neubrala na kráse a vytrvalosti cvičenců ve všech skladbách, od žáků MŠ až po Svazarmovce. Na okrskové spartakiádě vystoupilo 2518 cvičenců a i přes velmi nepříznivé podmínky přihlíželo 2100 diváků z Lipovce a širokého okolí.

     V červenci 1981, poprvé v historii lipovecké kopané, se jelo na zahraniční zájezd. Totalitní režim nedovoloval vyjet do fotbalových nesocialistických zemí, a tak se podnikl sportovní výlet do východoněmeckého Gnandsteinu. Součástí zájezdu byla prohlídka největšího lipského stadiónu pro 100 000 diváků a hlavně nedělní fotbalové utkání proti místnímu týmu Gnandstein, ve kterém jsme vyhráli v poměru 4 : 1.

Na zahraničním zájezdě v německém Gnandsteinu (foto č.3)